Antti viihtyy vuokratyössä

| Ammattiesittely, Vuokratyö

Antti Pänkäläinen
Polar Pro

”Oma juttuni löytyi vuokratyön kautta. Opiskelin ammattikoulussa merkonomiksi ja tein sen jälkeen hommia siellä sun täällä. Edellisen työsuhteeni loputtua aloin tosissani miettiä, mikä olisi juuri minulle sopiva juttu. Työvoimatoimistosta ehdotettiin vuokratyötä kuorma-auton kuljettajana. Se kuulosti hommalta, jossa voisin menestyä ja olla hyvä työntekijä.

Vuokratyöfirma tarjosi puolen vuoden koulutuksen, jonka jälkeen pääsin ajamaan kuorma-autoa ja kuljettamaan huonekaluja. Ei tulisi mieleenkään vaihtaa työpaikkaa, kun on niin mahtava työporukka ja kaikkien kanssa tulee toimeen.

Jos antaa itsestään täydet sata prosenttia, niin se kantaa hedelmää.

Myös vuokratyössä on mahdollista edetä uralla. Jos antaa itsestään täydet sata prosenttia, niin se kyllä kantaa hedelmää. Tulevaisuuden suunnitelmissa on korottaa ajokorttia C-kortista yhdistelmäkorttiin ja mahdollisesti lähteä tulevaisuudessa opiskelemaan liikennealaa ammattikorkeakouluun.”

 

Artikkeli on toteutettu yhteistyössä Henkilöstöpalveluyritysten liiton kanssa.

Teksti: Väinö Vasara, kuva: Niko Jekkonen