Ihmisten kohtaamista elämän kaikissa hetkissä – Kirkon ammatit

| Ammattiesittely, Henkilökuva, Kirkon ammatit

Markku Parttimaa
Suntio

”Seurakunnan toimituksia katsellessani mietin, että suntion työ voisi olla siistiä. Olin koneistaja, ja ajatus alanvaihdosta kypsyi pikkuhiljaa. Lopulta lähdin opiskelemaan seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkintoa.

Omatoimisuudesta on hyötyä.

Opiskelu oli käytännönläheistä ja itse työ osoittautui monipuolisemmaksi, mitä olin kuvitellut. Toimitusten suorittamisen lisäksi tehdään myös kiinteistön- ja puutarhanhoitoon tai hautausmaan kunnossapitoon liittyviä töitä. Omatoimisuudesta on hyötyä.

Työ on myös ihmisten kohtaamista kaikissa elämän hetkissä. Usein suntio on ensimmäinen seurakunnan työntekijä, jonka omainen kohtaa esimerkiksi hautajaisiin tullessaan. Omaan kuoreen ei voi käpertyä. Mutta kun uskaltaa pistää itsensä peliin, työ antaa valtavan paljon.”

Teksti: Elli Collan, kuva: Milla Kivioja

Lisää kirkon ammateista täältä.