Kesätyö voi olla väylä vakituiseen työhön

| Artikkeli, Kesätyökokemus, Vastuullinen kesäduuni

Janne Heikkinen on koulutukseltaan maanmittaukstekniikan insinööri. Hän toimii Destiassa automaatio-operaattorina.

Janne vastaa työmaiden automaatiotoiminnasta ja mittauksista. Jannelle kesätyöt olivat reitti vakityöhön suoraan opintojen päätyttyä. Tositoimiin hän pääsi jo ensimmäisenä kesänä. Tällä hetkellä Janne vastaa kolmesta työmaasta Raumalla ja sijaistaa muilla työmailla tarvittaessa.

Destian työpäällikkö Eetu Väisänen näkee kesätyöt nuorten väylänä työelämään ja samalla Destia löytää itselleen uusia tekijöitä. Väisäsen mielestä olennaisinta onnistumisen kannalta on aito kiinnostus alaa kohtaan.

 

Kuvaus: Niko Jekkonen, editointi: Olli Kohonen

Video on toteutettu yhteistyössä Destian kanssa.

 

Vastuullinen kesäduuni -logo - kesätyön hakeminen

Vastuullinen kesäduuni on Oikotie Työpaikkojen luotsaama kampanja, joka on toteutettu yhteistyössä TATin ja T-Median kanssa. Se kokoaa yhteen työnantajat, jotka ovat sitoutuneet vastuullisen kesätyön periaatteisiin ja haluavat tarjota nuorille hyviä kesätyökokemuksia.

Vastuullinen kesäduuni 2018 -kampanjan pääyhteistyökumppaneina toimivat TeliaDestiaVarmaS-ryhmäMetsä GroupBaronaKraton ChemicalKojamo ja Elinkeinoelämän keskusliitto.

Osoitteesta kesaduuni.org löydät vinkkejä, tarinoita ja videoita vastuullisesta kesäduunista.

Vastuulliset kesätyöpaikat löydät osoitteista kesaduuni.org ja www.oikotie.fi/tyopaikat.

 

Teksti ja kuva: Niko Jekkonen

Artikkeli on tehty yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa.