Kiehtovat kaavat ja kartat – Lapin AMK

| Ammattikorkeakoulu, Artikkeli, Henkilökuva, Lapin ammattikorkeakoulu, Opiskelijaesittely

Anni Peltola
opiskelija
Maanmittaustekniikka
Lapin AMK

”Jos luonnossa liikkuminen ja tekniikka kiinnostavat – suosittelen ehdottomasti maanmittaustekniikan opiskelua!

Olen suunnistanut lapsesta asti ja kartat ovat aina kiehtoneet minua. Kiinnostuin maanmittauksesta alalla työskentelevän äitini innoittamana.

Lapin luonto on uskomaton!

Maanmittausinsinööri tuottaa paikkatietoa ja karttoja. Opinnoissa harjoittelemme maanmittaamista sisällä ja ulkona. Lapin luonto on uskomaton! Yhteishenki täällä on tosi hyvä, ja laskemme usein geodeettisia laskutehtäviä porukalla opiskelukavereiden kesken.

”Maanmittarit” suunnittelevat maankäyttöä ja vastaavat kiinteistönmuodostuksista. Työssä käytetään uusinta teknologiaa sekä erilaisia mittalaitteita ja sovellusohjelmia. Töitä tällä alalla riittää, sillä maanmittaus on erittäin monipuolinen ja jatkuvasti kehittyvä tekniikan ala.”

Lapin AMK on monialainen ammattikorkeakoulu, josta valmistuu osaavia ammattilaisia työelämän tarpeisiin. Tarjoamme monipuolisesti eri alojen koulutuksia AMK- ja YAMK-tutkintoina, joita voi opiskella päivä- tai monimuoto-opintoina alasta riippuen. Opintoja voi suorittaa myös avoimen AMK:n puolella.

Tutustu Lapin AMKin tarjontaan osoitteessa: www.lapinamk.fi

Teksti: Minttu Hytönen, kuva: Vesa Ranta