Liikenneala tähtää tulevaisuuteen

| Hämeen ammattikorkeakoulu - HAMK, Opiskelijaesittely, TechWomen

Kirsi Kangasmaa - liikennealaKirsi Kangasmaa, liikennealan opiskelija

Vielä lukiossa en ollut täysin varma, mitä tekisin tulevaisuudessa. Lukion päättymisen jälkeen suunnitelma alkoi selventyä ja tiesin, että se olisi jotakin tekniikkaan ja liikenteeseen liittyvää. Sellaista, missä saisi suunnitella ja tehdä ryhmässä.

Olen 16-vuotiaasta asti ajanut moottoripyörää ja ollut paljon liikenteessä. Siitä se kipinä sitten lähti siihen, miten liikenne toimii ja miten sitä suunnitellaan.

”Opiskellessani olen yllättynyt siitä, miten paljon mahdollisuuksia erikostumiseen ala tarjoaa.”

Selailin Hämeen ammattikorkeakoulun sivuja ja löysin liikennealan, joka tuntui heti omalta jutulta. Matemaattisten aineiden ja kielten lisäksi meillä on äärimmäisen hyödyllisiä aineopintoja. Olemme tutustuneet esimerkiksi Tukholman joukkoliikenteeseen, pohtineet parannus- ja kehitysideoita sekä soveltaneet oppimaamme Suomen tarpeisiin.

Opiskellessani olen yllättynyt siitä, miten paljon mahdollisuuksia erikostumiseen ala tarjoaa. Liikennealan koulutuksella voi työskennellä esimerkiksi liikenne-, parkkipaikka- tai risteyssuunnittelijana. Valmistumisen jälkeen haluaisin työpaikan liikenneturvallisuuden ja älyliikenteen parista.

Liikennealan merkitys kasvaa, ja ala kehittyy tulevaisuudessa. Osaajia siis tarvitaan.

HAMKissa voit suorittaa tekniikan ammattikorkeakoulututkinnon
seuraavissa koulutusohjelmissa:

Bio- ja elintarviketekniikka, Hämeenlinna
Liikenneala, Riihimäki
Kone- ja tuotantotekniikka, Riihimäki
Rakennus- ja yhdyskuntatekniikka – insinööri & rakennusmestari, Hämeenlinna
Tieto- ja viestintätekniikka, Riihimäki

Englanniksi:

Electrical and Automation Engineering, Valkeakoski
Construction Engineering, Hämeenlinna
Mechanical Engineering and Production Technology, Riihimäki

 

hamk1
Teksti: Virvamaria Toikka, kuva: Teemu Granström

Artikkeli on toteutettu yhteistyössä HAMKin kanssa.