Lukiokiertue ohjaa kohti unelmaduunia

| Artikkeli

Kun koulu loppuu -lukiokiertueen avaisia vietettiin 2.9. Espoon Tapiolassa. Tästä kiertue jatkaa koko loppuvuoden kestävälle road-tripille ympäri Suomen.

Tavoitteena on auttaa luokiolaisia löytämään omat ammatilliset unelmansa ja kannustaa niiden saavuttamisessa. Kiertueen varrella olevissa lukioissa kuullaan inspiroivaa asiaa työelämästä ja yrittäjyydestä. Digitaalisessa Kun koulu loppuu -rekassa  abit pääsevät tekemään itsestään videoesittelyn, testaamaan Duunikonetta, ideoimaan nuorten yrittäjien kanssa sekä avaamaan omia unelmiaan.

Kysyimmme kiertueen avajaisissa Rovion Peter ”Mighty Eagle” Vesterbackalta, mistä ammatista hän mieluiten huomenna heräisi?

Entä mikä ammatti saa Kun koulu loppuu -kiertueen juontajan Joonas Pesosen liekkeihin?