Monialaista koulutusta työelämälähtöisesti

| Itä-Suomen yliopisto, Opiskelijaesittely

Meri Rientamo, 22, sosiaalityön opiskelija

” Sosiaalityö tuntuu paljon laajemmalta ja moniulotteisemmalta alalta kuin pelkkä psykologia.”

Abina
Olin jo lukiossa kiinnostunut mieltä tutkivista aineista. Kävin kaikki psykologian kurssit, niistä pidin erityisen paljon. Otin myös monia filosofian ja uskonnon ja etiikan kursseja. Olen kotoisin Etelä-Pohjanmaalta, jossa kirjoitin ylioppilaaksi vuonna 2010.

Heti lukion jälkeen hain Vaasan yliopistoon lukemaan viestintätieteitä ja pääsinkin ensi yrittämällä sisään. Haave psykologian opinnoista kuitenkin eli yhä, ja lopulta hain opiskelemaan sosiaalityötä Itä-Suomen yliopistoon Kuopioon.

Yliopistossa
Sosiaalityö tuntuu paljon laajemmalta ja moniulotteisemmalta alalta kuin pelkkä psykologia. Sosiaalityön opinnot ovat todella vastanneet odotuksiani. Opiskelu Kuopion kampuksella on hyvin käytännönläheistä, ja opintoja on helppo ohjata omien kiinnostusten mukaan. Itse aion suuntautua päihde- ja mielenterveystyöhön, ja teen parhaillaan kandidaatin tutkielmaa siihen liittyen. Sivuaineita voi meillä valita muiltakin kampuksilta, ja niiden tenttiminen onnistuu kätevästi omalla paikkakunnalla.

Töissä
Aloitin juuri työt nuoriso-ohjaajana, joten kohti oman alan töitä ollaan menossa. Työskentelen myös Itä-Suomen yliopiston UEF-lähettiläänä, eli olen mukana yliopiston markkinoinnissa. Työharjoitteluita olen tehnyt kaksi: lyhyen jakson päihdepalvelusäätiöllä ja kuuden viikon harjoittelun Kuopion vankilassa. Pätevistä sosiaalityön osaajista on pulaa, joten uskon, että töitä on jatkossakin helppo löytää. Haaveenani on jatkokouluttautua psykoterapeutiksi ja perustaa vielä joskus oma nuorisokoti.
Itä-Suomen yliopisto

Kolmella kampuksella (Joensuu, Kuopio, Savonlinna) toimiva tiedekuntamme tarjoaa koulutusta historiassa, kauppatieteissä, oikeustieteessä, maantieteessä, terveystieteissä ja yhteiskuntatieteissä.

Tiedekunnassamme on noin 4 000 kandidaatti- ja maisteriopiskelijaa.

Hakukohteet yhteishaussa ovat:

  • Historia (J)
  • Kauppatieteet (J, K)
  • Maantiede ja ympäristöpolitiikka (J)
  • Oikeustieteellinen ala (J)
  • Julkisoikeus (J)
  • Sosiaalitieteet (K)
  • Sosiaalityö (K)
  • Yhteiskuntatieteet (J)
  • Terveystaloustiede (K)

Teksti: Linda Pynnönen
Kuva: Pentti Vänskä

UEF