Muuttuvan maailman asiantuntijaksi – Oulun yliopisto

| Artikkeli, Henkilökuva, Opiskelijaesittely, Oulun yliopisto, Yliopisto

”Tietotekniikkaa saatetaan luulla pelkäksi koodaamiseksi, vaikka se on tosiasiassa hyvin monipuolista. Opintojen alkupuolella saimme esimakua erikoistumisvaihtoehdoista, kuten tekoälystä ja tietokonetekniikasta. Itseäni kiinnostaa eniten käytännöllinen työskentely laitteiden parissa.

Alunperin en ajatellut hakea tekniikan alalle lainkaan, mutta päädyin puolivahingossa kuuntelemaan tietotekniikan esittelyä lukion abipäivillä. Ajatus alkoi hautua mielessä ja varavaihtoehdosta kehittyi ykkösprioriteetti. Eikä ole kaduttanut päivääkään.

Toivoisin, että tytöt hakisivat rohkeammin tietotekniikka-alalle!

Huippua opiskella yhteisössä, jossa on niin paljon erilaisia ihmisiä, mutta jotka silti tulevat hyvin toimeen keskenään. Olen saanut täältä enemmän kavereita kuin mistään muualta aiemmin. Toivoisin myös, että entistä useammat tytöt hakisivat rohkeammin tietotekniikan alalle!”

Vappu Schroderus

Tietotekniikan opiskelija

Oulun yliopisto

———————

Teksti: Väinö Vasara

Kuva: Laura Maunu

 

Teksti löytyy Kun koulu loppuu -oppaasta 2021, jossa jaetaan tietoa eri koulutus- ja alavaihtoehdoista.

Lisää opiskelijatarinoita Oulun yliopistosta löytyy täältä.

www.oulu.fi/yliopisto