Oppisopimuksilla kiinni työelämään

| Opiskelijaesittely

Elia Kinnusen ja Leevi Unkurin perustama Scotu välittää oppisopimuksia rakennusalasta kiinnostuneille nuorille, sekä mahdollistaa ammatillisen koulutuksen suorituksen 1,5 vuodessa.

Unkuri ja Kinnunen valittiin viime viikolla Keudan vuoden oppisopimusopiskelijoiksi, valintaa perusteltiin poikien aktiivisella asenteella ja opinnoissa vauhdikkaasti etenemisellä. Keudan lisäksi nämä aktiiviset nuoret ovat saaneet valtakunnallisen tunnustuksen työstään.

TAT kiittää Scotun nuoria lahjakkuuksia yhteistyöstä ja onnittelee upeasta saavutuksesta!

Oppisopimusviikkoa vietetään 5.-11.11.2018. Sen kunniaksi TAT julkaisee Mun elämä, mun rahat- kiertueelle tehdyn Scotun esittelyvideon. TATin kiertue kiertää ammatillisia oppilaitoksia ympäri Suomen kertoen ammatillisten oppilaitosten opiskelijoille oman taloudenhallinnan merkityksestä.