Parempi ja tasa-arvoisempi maailma – Kirkon ammatit

| Ammattiesittely, Henkilökuva, Kirkon ammatit

Paula Harju
Lähetys- ja kansainvälisyystyön ohjaaja
Hämeenlinna-Vanajan seurakunta

”Ihmisoikeusasiat ovat aina kiinnostaneet minua. Työssäni edistän suvaitsevaisuutta ja lisään tietoisuutta sekä lähetystyöstä että kansainvälisistä asioista ja suhteista, sekä pidän yllä yhteyksiä maailmalle. Tuotan tapahtumia, järjestän tempauksia ja kerään varoja eri kohteisiin.

Työ on hyvällä tavalla äänekästä.

Teen työtä maahanmuuttajien kanssa edistäen kotouttamista ja avustan turvapaikanhakuprosesseissa. Nämä prosessit voivat olla kuormittavia, mutta on huikeaa nähdä, kuinka joku löytää paikkansa yhteiskunnasta ja nousee jaloilleen. Se motivoi.

Eri kulttuurien keskellä tapahtuva työ on värikästä ja hyvällä tavalla äänekästä. En nyhjää toimistossa, vaan työni tapahtuu ihmisten parissa. Tilannetajusta ja heittäytymiskyvystä on hyötyä.

Haluan omalta osaltani tehdä maailmasta tasa-arvoisemman ja oikeudenmukaisemman paikan elää. Tässä työssä koen, että se toteutuu.”

 

Teksti: Elli Collan, kuva: Niko Jekkonen