Tutustu työelämään ja tienaa -kesäharjoitteluohjelma jatkuu

| Uncategorized

 

Työmarkkinoiden keskusjärjestöt Akava ryElinkeinoelämän keskusliitto EK, Kirkon työmarkkinalaitos, Kunnallinen työmarkkinalaitos KTSuomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ja Toimihenkilökeskusjärjestö STTK ry suosittelevat Tutustu työelämään ja tienaa -kesäharjoitteluohjelman jatkamista vuosille 2017–2019. Työnantajia kannustetaan antamaan nuorille mahdollisuus tutustua työelämään käytännön työtehtävien kautta.

Kesäharjoitteluohjelma on suunnattu peruskoulun yläluokkalaisille, lukiolaisille, kymppiluokkalaisille sekä Valma-koulutukseen osallistuville nuorille. Sillä ei ole tarkoitus korvata normaalia kesätyötä.

Keskusjärjestöt suosittelevat, että kahden viikon harjoitteluohjelman suorittamisesta maksetaan vuonna 2017 kertakaikkisena palkkana 335 euroa, vuonna 2018 345 euroa  ja vuonna 2019 350 euroa .

Keskusjärjestöjen suositus Tutustu työelämään ja tienaa -kesäharjoitteluohjelmasta

Kesäharjoittelumalli pähkinänkuoressa:

Lue lisää Tutustu ja tienaa -mallista sivuiltamme.