Utelias tiede kiinnostaa

| Itä-Suomen yliopisto, Opiskelijaesittely

Saila Rönkkö, sosiologian opiskelija

Opiskelen Itä-Suomen yliopistossa yhteiskuntatieteitä neljättä vuotta. Pääaineeni on sosiologia, ja sivuaineitani ovat nuorisotutkimus, markkinointi ja viestintä.

Minua on aina kiinnostanut se, mitä maailmassa tapahtuu, mitä ihmiset tekevät ja mikä tekemistä ohjailee. Yhteiskuntatiedehän on tosi utelias tiede. Se kyselee paljon juuri sitä, mitä tapahtuu, missä tapahtuu ja miksi tapahtuu.

”Haluaisin kannustaa kaikkia nuoria hakemaan sellaisille aloille, jotka kiinnostavat.”

Lukiossa minulla oli jo jonkinnäköinen käsitys siitä, että haluaisin opiskelemaan yliopistoon. Kursseilla saa sitä teoriapohjaa, josta on työelämässä apua. Moni ei kuitenkaan välttämättä tiedä, että yliopistossa opintoihin sisältyy myös työharjoittelua. Haluaisin kannustaa kaikkia nuoria hakemaan rohkeasti sellaisille aloille, jotka kiinnostavat.

Kannattaa etukäteen ottaa selvää, millaisiin työtehtäviin sieltä valmistuvat ihmiset päätyvät ja mitä he työelämässä tekevät. Kannattaa miettiä, minkälaisessa paikassa haluaisi isona olla töissä ja mikä opiskelu-ura antaisi siihen parhaat mahdolliset välineet.

Yhteiskuntatieteiden ja kauppatieteiden tiedekunta

Kolmella kampuksella (Joensuu, Kuopio, Savonlinna) toimiva tiedekuntamme tarjoaa koulutusta historiassa, kauppatieteissä, oikeustieteessä, maantieteessä, terveystieteissä ja yhteiskuntatieteissä.

Tiedekunnassamme on noin 4 000 kandidaatti- ja maisteriopiskelijaa.

Hakukohteet yhteishaussa ovat:

  • Historia (J)
  • Kauppatieteet (J, K)
  • Maantiede ja ympäristöpolitiikka (J)
  • Oikeustieteellinen ala (J)
  • Julkisoikeus (J)
  • Sosiaalitieteet (K)
  • Sosiaalityö (K)
  • Yhteiskuntatieteet (J)
  • Terveystaloustiede (K)

Tutustu tiedekuntamme koulutustarjontaan osoitteessa uef.fi/fi/yhka/hae-opiskelijaksi!

UEF

Teksti: Henri Saloranta
Kuva: Teemu Granström