Asiantuntijaverkosto.fi laajeni ammatilliselle puolelle

|

Virtuaalista työelämätietoa tarjoavan Asiantuntijaverkoston sivusto on uudistunut. Palvelu tavoittaa nyt entistä laajemman joukon opettajia: yläkoulun ja lukion lisäksi kaikki toisen asteen opettajat sekä opinto-ohjaajat voivat nyt etsiä verkostosta haluamansa alan ammattilaisia. Asiantuntijaverkosto palvelee myös ruotsinkielisiä kouluja Expertnätverk-nimen alla.

TATin digitaalisten palvelujen asiantuntija Auri Kohola uskoo uudistetun ja visuaalisemman sivuston helpottavan oppitunnille sopivan asiantuntijan etsimistä.

– Uutta sivustoa kehittäessä ajattelimme entistä enemmän loppukäyttäjiä, opettajia ja opinto-ohjaajia, ja siksi asiantuntija on nyt entistäkin helpompaa löytää. Olemme todella tyytyväisiä uudistukseen.

Asiantuntijaverkosto on TATin ylläpitämä maksuton verkkopalvelu. Opettaja kutsuu sen kautta löytämänsä asiantuntijan vierailemaan oppitunnille sovittuna ajankohtana. Asiantuntijavierailu toteutetaan etäyhteyden avulla.

www.asiantuntijaverkosto.fi

www.expertnätverk.fi