Vahva osaamispohja ja sosiaaliset taidot menestystekijöinä – Vuoriteollisuus

| Ammattiesittely, Henkilökuva, Vuoriteollisuus

 

Annukka Kokkonen

Tutkimusinsinööri

 

Mitä osaamista työssäsi tarvitsee?

Uusien teknologioiden hyödyntäminen laitteissamme asiakkaan eduksi vaatii avointa mieltä, kykyä jatkuvaan oppimiseen sekä ongelmanratkaisuun. Lisäksi kansainvälisessä ympäristössä työskentely vaatii myös eri kulttuurien tuntemusta ja kielitaitoa.

Miksi valitsit juuri tämän alan?

Alavalintaani ajoi erityisesti opiskeluaikainen Suomen Lapin kaivosbuumi. Olen Sodankylästä kotoisin ja luulin olevani ”lapin toivo” kaivososaaja, joka palaisi kotikonnuilleen, mutta kuinkas kävikään. Kaivoslaitevalmistaja Tampereella veti pidemmän korren.

Mikä on alalla parasta?

Se on hienoa, että minulla on etuoikeus nähdä uusien teknologioiden varhaisia prototyyppejä jo vuosia ennen kuin ne tulevat julkisesti markkinoille ratkomaan asiakkaiden todellisia tunnistettuja ongelmia. Hieno lisä tällä alalla on Vuorimiesten yhteishenki ja yhteistyön ilmapiiri.

 

Lisää Vuoriteollisuuden alasta täältä.

Teksti ja kuvat: Materia-lehti, Vuorimiesyhdistys Ry