Varhaiskasvattaja osaa heittäytyä – Oulun yliopisto

| Artikkeli, Henkilökuva, Opiskelijaesittely, Oulun yliopisto, Yliopisto

”Pidän siitä, että varhaiskasvatuksen opintoihin kuuluu paljon kaikkea erilaista aina draamatunneista käsitöihin ja musiikista liikuntaan. Ei ole pelkkää istumista ja lukemista vaan oikeasti hauskaa yhdessä tekemistä.

Aloin lukion jälkeen miettiä vaihtoehtoja ja muistin positiivisen kokemuksen yläasteen tet-harjoittelusta päiväkodista. Minulle selvisi vasta silloin, että varhaiskasvatuksen opettajaksi voi opiskella yliopistossa. Olin aina pitänyt lapsista ja opettamisesta, mutta työkokeilun jälkeen alan valinta varmistui lopullisesti.

Opinnoissa ja töissä pääsee hyödyntämään omia mielenkiinnon kohteitaan

Hyvä varhaiskasvattaja on sosiaalisesti taitava ja osaa heittäytyä. Tietysti myös kärsivällisyyttä tarvitaan, kun tehdään töitä lasten kanssa. Ihan parhaita puolia on se, että opinnoissa ja töissä pääsee hyödyntämään niin monipuolisesti omia mielenkiinnon kohteitaan.”

Santeri Laakkonen

Varhaiskasvatuksen opiskelija

Oulun yliopisto


Teksti: Väinö Vasara

Kuva: Laura Maunu

 

Teksti löytyy Kun koulu loppuu -oppaasta 2021, jossa jaetaan tietoa eri koulutus- ja alavaihtoehdoista.

Lisää opiskelijatarinoita Oulun yliopistosta löytyy täältä.

www.oulu.fi/yliopisto